Niezależnie od tego, czy prowadzisz hotel, wynajmujesz apartamenty, czy po prostu kupujesz pościel do swojego domu, wiąże się z nią jedna kwestia. Małe żyjątka, które pokrywają każdą powierzchnię żerując w kurzu i brudzie, upodobały sobie także wszelkiego rodzaju łóżka. Regularna higiena jest więc wskazana, aby nie zaburzać Twojego zdrowia i pogarszać komfortu życia. Sprawdź, jak roztocza w pościeli wpływają na Ciebie i w jaki sposób możesz z nimi walczyć!
Czym są roztocza i gdzie je można spotkać?
Czynność spania zajmuje nam minimum jedną trzecią życia, dlatego warto dobrze się do niej przygotować i zadbać o swój komfort. Oznacza to także wysoki standard higieny osobistej, co z pewnością pozwoli zapobiec wielu chorobom związanym m.in. z roztoczami. Te małe pajęczaki zamieszkują praktycznie każdą powierzchnię, z jaką masz kontakt. Nie są widoczne gołym okiem, w przeciwnym razie trudno byłoby funkcjonować ze świadomością, że wokół nas stale coś łazi. Roztocza żerują w pościeli, żywiąc się ludzkim naskórkiem, dlatego systematyczne porządki powinny być dla Ciebie priorytetem, szczególnie gdy jesteś alergikiem. Sprzątanie i pranie pozwala pozbyć się odchodów oraz fragmentów odnóży, które zalegają w otaczającej Cię przestrzeni.
Reakcje alergiczne i miejsca występowania roztoczy
Aby roztocza w pościeli nie wpływały na Twoje zdrowie, konieczne jest przestrzeganie zasad higieny. Ale skąd masz wiedzieć, czy coś Ci w ogóle dolega? Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, jak duszności, świąd, katar, kaszel, chrypę, zmiany skórne, to lepiej weź się za porządki. W przeciwnym razie grozi Ci astma. Objawy widać po bliskim kontakcie z kurzem, ale także od razu po obudzeniu, dlatego że roztocza siedzą w pościeli.
Błędne jest założenie, że tylko mocno zabrudzone miejsca są siedliskiem roztoczy. Wszędzie tam, gdzie temperatura utrzymuje się w okolicach 23 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi około 80%, można natrafić na te pajęczaki. Roztocza w pościeli, materacach i dywanachsą więc czymś na porządku dziennym, tak samo, jak w fakt, że zamieszkują dziecięce pluszaki. Jeśli w Twoim domu przebywa pies lub kot, one także mogą przenosić roztocza. W okresie grzewczym, gdy pracują kaloryfery, łatwiej o objawy, dlatego zabraniaj zwierzakom leżakowania na Twoich łóżkach.
Roztocza w pościeli – jak sobie z nimi radzić
Na szczęście nie jest tak, że skoro mamy już roztocza w pościeli czy dywanie, to niczego nie można zrobić. Oczywiście trzeba je usuwać systematycznie, następującymi metodami:
- wietrz mieszkanie regularnie, szczególnie te pomieszczenia, w których ktoś śpi. Także pokoje, w których długo przebywasz potrzebują systematycznego dopływu świeżego powietrza,
- unikaj ciągłego grzania w okresie grzewczym, postaw na nowoczesne rozwiązania,
- ogranicz ilość wykładzin, dywanów, zasłon, firan, pluszaków, sztucznych kwiatów i tapicerowanych mebli, czyli tych powierzchni, które sprzyjają rozwojowi roztoczy,
- używaj antyalergicznego odkurzacza ze specjalnym filtrem,
- wyposaż się w dobrej jakości antyalergiczny materac.
Co do samej pościeli, w której spotkać można roztocza:
- w słoneczne dni, ale także przy niskich temperaturach, wietrz pościel na świeżym powietrzu,
- nie ściel łóżka od razu po wstaniu, bo w ten sposób uniemożliwiasz materacowi oddychanie,
- pranie poszewek wymaga minimum 60 stopni Celsjusza, bo w niej giną roztocza,
- wybieraj pościel wysokiej jakości, bawełnianą, która łatwo się pierze,
- odświeżaj w pralce kołdry i poduszki,
- stosuj specjalne pokrowce na łóżka, które nie przepuszczają alergenów.
Roztocza w pościeli u małego dziecka
Astma oskrzelowa, która jest wynikiem działania m.in. roztoczy, spotyka najczęściej małe dzieci. Tym samym metody walki z pajęczakami powinny być skierowane szczególnie na pościel i otoczenie najmłodszych. Domowe metody pomogą Ci w tej walce, co przyczyni się do poprawy zdrowia i jakości życia maluszków. Roztocza w pościeli pomoże usunąć soda oczyszczona, którą trzeba rozsypać na materac i inne tapicerowane powierzchnie, a po 30 minutach usunąć odkurzaczem. Soda usunie nie tylko mikroorganizmy i bakterie, ale także brzydki zapach. Z kolei pluszowe zabawki, których nie możesz wyprać w pralce, włóż do zamrażalnika na dwa dni.
Wybierając pościel dla małego dziecka, ale i dla siebie, koniecznie sprawdź jakie ma wypełnienie. Roztocza w pościeli z antyalergicznym wkładem z włókien poliestrowych, silikonowanych, karbikowanych, typu hollow (HCS) nie będą miały szans na przeżycie. Pościel ta zapewnia bowiem odpowiednią cyrkulację powietrza. Tego rodzaju komplety przygotowywane są zazwyczaj we współpracy z dermatologami, dlatego upewnij się przed zakupem produktu, czy taki zestaw wybierasz.
Oblekając pościel także zwracaj uwagę na to, czego używasz. Poszwy bawełniane pozwalają oddychać skórze i sprawiają, że roztocza w pościeli mają utrudnione zadanie. Mimo wszystko takie poszwy należy prać regularnie, co kilka dni, by mieć pewność maksymalnej czystości.